Chorvatsko leží v mírném podnebném pásu, takže se obecně dá říct, že je to země, pro kterou jsou typické relativně krátké a velice mírné zimy, ale naopak dlouhá a teplá léta. Zajímavostí je fakt, že podzim je v Chorvatsku často mnohem teplejší než jaro.

Celé chorvatské podnebí a tedy zároveň i počasí je silně ovlivňováno Středozemním mořem a jeho teplými mořskými proudy. Od východu však chorvatské území chrání před mořskými vlivy vysoký horské hřebeny. Pokud se do Chorvatska chystáte, nejspíš se zde setkáte hned se dvěma druhy podnebí. Jedním z nich je tzv. podnebí kontinentální, které se vyskytuje v okolí chorvatského hlavního města Zagreb. Toto podnebí se obvykle projevuje čtyřmi pravidelnými ročními obdobími a větším počtem ročních srážek. Druhým podnebím je pak podnebí táhnoucí se podél pobřeží Jadranského moře, které se vyznačuje teplým a hezkým počasím, mnoha slunečnými dny a minimálním množstvím srážek.

 

Teplota v Chorvatsku

Nejteplejším měsícem je v Chorvatsku bezesporu červenec. V tomto měsíci zde totiž rtuť na teploměru stoupá přibližně k 31°C a teplota vody se pohybuje okolo příjemných 25C°. Proto také v tomto měsíci do Chorvatska přijíždí strávit svou dovolenou největší množství turistů. Naopak nejchladnějším měsícem je pak v Chorvatsku leden. Denní teploty v tomto měsíci však nikdy neklesají níž než pod 5C°. Teplota moře se ale v zimních měsících pohybuje okolo pouhých 12°C, takže v této době již není příliš vhodná ke koupání. Sníh se v Chorvatsku vyskytuje jen velice ojediněle a většinou tedy ke sněžení dojde tak jednou za 10 let. Výraznější deště jsou však pro chorvatské zimní měsíce, na rozdíl od těch letních, naprosto typické.

 

Slunce v Chorvatsku

Průměrná délka denního slunečního svitu na severu Chorvatska dosahuje obvykle 7,8 – 12 hodin. Ve středním přímoří pak 10,7 – 12,3 hodin a na jihu je délka slunečního svitu cca 10,7 – 12 hodin. Ve Splitu svítí slunce denně průměrně 7,4 hodiny, což je více než 2 700 hodin ročně.

 

Vítr v Chorvatsku

V Chorvatsku se v posledních letech docela často vyskytuje dosti chladný vítr, který fouká na moře z holých dalmatských a albánských vrchů zdejších pobřežních hor. Místní obyvatelé tento vítr nazvali Bóra. Jedná se o velice nebezpečný vítr zejména pro všechny milovníky vodních sportů, a to především windsurfingu.

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hlasovalo: 0


Líbí se vám to? Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!