Podnebí České republiky je mírné až kontinentální, takže se tu během roku pravidelně vystřídají vždy 4 roční období, která se od sebe liší dosti velkými teplotními výkyvy. Největší teplotní rozdíl je pak pozorovatelný samozřejmě hlavně mezi zimou a létem. Chladnější počasí se v Česku vyskytuje především v horách, zde totiž obvykle napadá více srážek než v nížinách.
Co se zde dozvíte?
Jaro v České republice
Jaro začíná v České republice obvykle až v březnu, kdy pomalu začne roztávat sníh. Bohužel s roztáváním sněhu často na některých územích Česka přicházejí také velké záplavy. Zbytek jara je pak pořád poměrně chladný, ale za to příjemně slunečný.
Léto v České republice
Letní teploty v České republice v posledních letech stoupají prudce nahoru, takže zde letní třicítky již nejsou žádnou nečekanou novinkou. Vedra pak obvykle doprovázejí i silné deště a letní bouřky. Zcela nejteplejším měsícem roku je v Česku červenec.
Podzim v České republice
Podzim v České republice začíná obvykle už v září, kdy se teploty pořád drží dost vysoko a venku je příjemně. V říjnu se pak začíná pomalu ochlazovat a v listopadu už teploty často klesají až k bodu mrazu.
Zima v České republice
Zimy jsou v České republice obvykle velmi mrazivé, doprovázené častým sněžením. Průměrná zimní teplota se tedy pohybuje od 2 do – 2°C. V nížinách pak sníh obvykle po pár dnech rychle roztaje, na horách se však pevně drží celou zimu, takže jsou české hory jako stvořené pro zimní lyžování. Nejchladnějším měsícem v Česku obvykle bývá leden.