Dýně Hokaido je speciální odrůda dýně, která se do českých domácností dostala až v posledních letech. Jedná se o dýni, která pochází z Nové Anglie, poprvé však byla oficiálně představena v Japonsku, a odtud tedy pochází i její dnešní název. Díky své výjimečné chuti a širokému spektru vitamínů patří dýně Hokaido mezi jedny z nejoblíbenějších bioproduktů.
Co se zde dozvíte?
Vitamínový zázrak
Dýně Hokaido představuje skutečný vitamínový zázrak, jedná se totiž o zeleninu, která má neobyčejně příznivé účinky na lidské tělo a obsahuje nejen celou řadu různých vitamínů, ale také minerálů a jiných zdraví prospěšných látek. V dýni je ve velkém množství obsažen betakarotén, vitamíny B1, B2 a B3, různé minerální látky, vápník a draslík i lutein a zeaxantin, které prospívají zejména našemu zraku. Konzumace dýně Hokaido je doporučována především při onemocnění žaludku, sleziny nebo slinivky břišní. Dále dýně pomáhají proti roupům, škrkavkám, při potížích s prostatou, při poruše ledvin nebo slouží také jako skvělý lék na srdeční choroby. Protože jsou dýně Hokaido málo kalorické, obsahují vysoké procento vlákniny a navíc v těle vyvolávají detoxikační účinky, je jejich konzumace vhodná i během redukční diety.
Hokaido v kuchyni
Před tím, než začneme dýni Hokaido přidávat do svých pokrmů a servírovat ji na talíře celé rodiny, je důležité odstranit z ní semínka a tenká vlákna. Samotná slupka dýně při vaření nijak nevadí, postupně totiž krásně změkne. Dýně má sladkou, jemně oříškovou a velmi lehkou chuť. Nesmí se však převařit! Hokaido lze zpracovat do polévky, omáček, marmelád, buchet nebo třeba jako součást nádivky. Jako samotný pokrm pak můžeme dýni grilovat nebo ji zapéct. Dýně má v české kuchyni velký úspěch, a tak dnes již najdete nejrůznější spektrum receptů pro její přípravu. Mezi rozmanitými chutěmi dýní a nekonečnými kulinářskými fantaziemi si určitě vyberete i Vy!
Symbol podzimu
Mnozí z nás si při pojmu dýně nejspíš jako první vybaví vyřezávaná dýňová strašidýlka, která v podzimních měsících zdobí naše verandy a balkóny. Kromě Halloweenu však můžete dýně využít i v kuchyni a zpestřit si tak svůj běžný jídelní lístek. Konzumace dýní Hokaido se doporučuje zejména osobám, které trápí nadváha nebo lidem, kteří mají problémy s ledvinami. Chuť dýně si vychutná a zamiluje snad každý milovník zeleniny a zdravé stravy.
Kde Hokaido najdete?
Protože se dýně Hokaido stávají v českých domácnostech rok od roku oblíbenější surovinou, rozšířila se jejich nabídka na pulty skoro všech zeleninových prodejen a supermarketů. Chcete-li však získat svou dýni bez pesticidů a zbytečné chemie, je nejvhodnější pořídit si dýni na farmářských trzích nebo ve specializovaných bio-prodejnách.
Dýňová semínka
Dýně Hokaido zdobí naše podzimní zahrádky, někteří z nás z nich dokážou vyřezat nejrůznější strašidelné kreace a jiní je dokonce považují za hlavní symbol podzimu. Pravdou však zůstává, že bohužel jen málokdo ví, že tato výjimečná a neskutečně přitažlivá zelenina má také blahodárné účinky na lidské tělo, obsahuje velké množství potřebných vitamínů a také se z ní dá připravit nespočet lahodných kulinářských receptů. Jedním z pokladů dýně Hokaido jsou rozhodně i její lahodná semínka, která v sobě ukrývají doslova malý zázrak.
Není semínko, jako semínko
Dýňových semínek existuje v dnešní době již několik druhů. Nejčastěji jsou k dostání semínka loupaná, která mají zelenou barvu. Sehnat si můžete ale i speciální bio dýňová semínka. K mlsání jsou pak nejvhodnější semínka solená a pražená, která se skvěle hodí k vínu či pivu. Dýňová semínka můžete sehnat i ve slupce a poté si je doma sami loupat. V tomto případě mají semínka samozřejmě i podstatně delší dobu skladovatelnosti.
Lidové léčitelství
Dýňová semínka se takřka odnepaměti využívala zejména v lidovém léčitelství. Sloužila totiž jako jediná známá součást zeleniny, která obsahovala velké množství zinku. Řada nemocí tak byla bez dýňových semínek často prakticky nevyléčitelná. Semínka dýně Hokaido obsahují kromě zinku také železo, vápník, vitamín B, lecitin, fosfor, ale i nenasycené mastné kyseliny, kyselinu olejovou a celou řadu dalších, pro lidské tělo velmi přínosných látek.
Dýňový olej
Jestliže nemáte dýňová semínka a jejich louskání místo oříšků příliš v oblibě, nezoufejte. Z dýňových semínek se totiž lisuje kvalitní olej, který si můžete pořídit snad v každé prodejně se zdravou výživou. Olej z dýňových semínek pomáhá při obnově energie, dodává našemu tělu všechny potřebné živiny, zlepšuje kvalitu zubů, nehtů, vlasů i pokožky a dokonce pozitivně ovlivňuje i náš trávicí trakt. Čistý dýňový olej zpomaluje kornatění cév, snižuje riziko infarktu, působí protizánětlivě a pomáhá také správně prokrvovat mozek. Pravidelným užíváním tohoto oleje, stačí například jedna lžička denně, můžete předejít alergiím, zmírnit astma, zbavit se kožních problémů, zmírnit svou močovou infekci nebo urychlit proces zotavení po prodělání nějakého závažnějšího onemocnění. Vědecké výzkumy a rozbory dokonce potvrzují, že je lisovaný olej skvělou prevencí proti vzniku nádorových onemocnění.
Vaření se semínky
Dýňová semínka nemusíte mlsat jen syrová, dají se s nimi totiž vylepšit i nejrůznější pokrmy, jako jsou saláty nebo omáčky. Doporučeno je dýňová semínka před použitím do Vámi vybraného receptu opražit na suché pánvi a poté pokapat sojovou omáčkou nebo posypat špetkou soli. Nevyloupaná dýňová semínka se hodí také k přípravě různých léčivých čajů.
Pěstování a skladování dýně Hokaido
Tykve a dýně se v České republice pěstují již celé roky, až v těch posledních však na naše jídelníčky přibyla i lahodná dýně Hokaido, která se na rozdíl od svých jiných odrůd dá jíst také syrová, a připravovat jí můžeme na nejrůznější způsoby.
Jak na Hokaido?
Dýně Hokaido jsou kulaté a obvykle mají jeden mírně zploštěný konec. Na druhém více protáhlém konci je pak umístěna dýňová stopka. Sklizeň dýně Hokaido se doporučuje v podzimním období, kdy stopka začíná pomalu zasychat. Dýně v té době obvykle dorůstají hmotnosti od 0,7 až o 2,5 kg. Slupka dýně Hokaido je ve většině případů oranžová, můžete však vidět také sytě zelenou, žlutou nebo dokonce i stříbřitě bílou. Dužina uvnitř dýně bývá oranžová, pevná, ale přitom měkká. Hokaido se vaří i se slupkou, a proto dýni nemusíte před přípravou složitě loupat. Slupka během vaření krásně změkne a dá se jíst.
Pěstování dýně Hokaido
Chcete-li si dýni Hokaido před zasazením předpěstovat, není v tom samozřejmě žádný problém. Tato rostlina je totiž velmi nenáročná, a tak můžete s jejím pěstováním začít klidně u sebe doma v obývacím pokoji. Semena dýně Hokaido je ještě před samotným zasazením vhodné dát přes noc do vody, aby poté rychleji vyklíčila. Na záhonek se pak dýně zasévá do hloubky přibližně 3 až 5 cm, ve vzdálenosti asi jednoho metru od sebe. Dýně Hokaido vyžaduje ke svému růstu humózní půdu, která má dostatečnou vláhu a zajištěné pravidelné odplevelení. Listy dýně Hokaido se nezalévají. Hokaido se sklízí vždy na podzim a v suchém sklepě vydrží její plody uskladněné přibližně půl roku. Obsah vitamínů a cukrů, kterými je dýně naplněna, se během doby skladování neustále zvyšuje.
Kupovaná dýně Hokaido
Nedůvěřujete svým pěstitelským schopnostem natolik, abyste si doma jednu dýni zasadili, a raději si chcete dýni Hokaido pořídit ze supermarketu nebo jedné z nejbližších bioprodejen? V tom případě vždy zkontrolujte, jestli je dýně dostatečně pevná, zdali je sytě zbarvená a má dostatečně tvrdou, ale přitom na dotyk hladkou slupku.
Dýňová semínka
Jestli jste během kulinářských úprav své dýně vyhodili její semeníky, je to nesmírná škoda! Dají se totiž stejně jako jiná dýňová semínka nasušit a v zimě je pak můžete louskat místo oříšků. Zimní semínka dýní pak můžete dokonce konzumovat klidně i syrová a nesušená. Na rozdíl od jiných druhů dýní má dýně Hokaido sice poněkud menší semeníky a větší podíl šťavnaté dužiny, i tak Vám ale semínek zůstane na sušení a následné mlsání zajisté dostatek.
Zavařování dýně Hokaido
Chcete-li si svou dýni Hokaido vychutnat až do posledního kousku a jste na svou úrodu náležitě pyšní, pak byste měli přijít na způsob, jak udržet její chuť co možná nejdéle. Pokud budete samotný plod skladovat v chladném sklepě, může Vám v tomto stavu vydržet i půl roku. Jestliže si však její správné skladování nechcete vzít na svědomí, je nejjednodušším způsobem, jak si dýni uchovat, zavařování! Jak správně zavařit dýni Hokaido a jaké rady byste měli při jejím zavařování dodržovat a kterým se pak naopak raději vyhnout?
Správné zavařování dýně Hokaido
Abyste mohli začít se zavařováním, potřebujete dostatečně velký a rovněž dostatečně hluboký hrnec se speciálním teploměrem a mřížkou. Na dno hrnce je pak vhodné položit utěrku nebo kus nějaké čisté látky. Sklenice musíte do hrnce vkládat velmi opatrně, aby se navzájem nedotýkaly. Teplou vodu pak nalijte zhruba do poloviny výšky sklenic a zahřejte ji na požadovanou zavařovací teplotu. Voda nesmí nikdy dosáhnout bodu varu! Po skončení zavařování nechte jednotlivé sklenice vyhladnout na podložce a poté je otočte dnem vzhůru, abyste si byli jistí tím, že víčka skutečně a dostatečně těsní. Při zavařování dýně Hokaido si dejte pozor na to, aby byl plod zdravý a opravdu kvalitní. Jakmile má totiž dýně na sobě sebemenší náznak napadení škůdcem nebo si její kvalitou nejste 100 % jistí, je k zavařování tento plod naprosto nevhodný. Nezapomínejte ani na to, že sklenice musí být před plněním dýňovými kostičkami vždy naprosto čisté a zcela vysušené.
Dýně v cukrovém nálevu
Jedná se o tzv. princip proslazování, kdy uchováte chuť dýně díky tomu, že vodu běžně obsaženou v rostlinných tkáních nahradíte cukrem, který jí následně zkonzervuje. Jak na to?
Dýni pro zavařování připravíte stejně, jako kdybyste se snažili dělat kompot. Kostičky dýně by měly být co nejmenší, aby se snadněji prosladily. Ve 2 % octového nálevu necháte kostičky odpočívat asi 6 hodin a po důkladném okapání je na 10 až 15 minut povaříte v čisté vodě. Poté kostičky nasypete do hrnce a zalijete je horkým cukrovým roztokem. Kousíčky dýně by měly být celé ponořené, neměly by však plavat na hladině. Další den hrnec přivedete k varu, přidáte cukr a pomalým mícháním a odstavením z plotny cukr začnete pomalu rozpouštět. Tento postup budete opakovat ještě jednou nebo dvakrát, dokud se v požadovaném množství vody nerozpustí tolik cukru, kolik je potřeba. Na 1 kg dýně by mělo být použito 1,5 až 2 kg cukru a 0,5 až 0,75 l vody. Pro zlepšení chuti zavařené dýně můžete do nálevu přidat i kousek skořice, několik hřebíčků, vanilku nebo ananasovou či vanilkovou tresť. Jako poslední krok pak dýni i s hustým cukrovým nálevem přilijete do zavařovacích sklenic, pečlivě zavíčkujete a uložíte do chladné a suché místnosti. Pokud chcete konzumaci zavařené dýně ještě trochu vylepšit, můžete pro zlepšení chutě kostičky před samotnou konzumací usušit v troubě nebo je obalit jemným krystalovým cukrem.